Pravý milovník kníh musí mať zostavenú desiatku najobľúbenejších!

Autor: Petra Janočková | 11.4.2016 o 0:00 | (upravené 11.4.2016 o 13:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  97x

Slovenská aj svetová literatúra má svoje poklady. Z tých, ktoré sa nám dostali do rúk sme vybrali desať najlepších próz. Je ťažké sa zhodnúť, pretože každý hľadá v knihách niečo iné. Podľa našich priorít sme zoradili knihy takto:

 

1. Neznesiteľná ľahkosť bytia - Milan KUNDERA

Román zahŕňa obdobie od šesťdesiatych rokov 20. storočia v Európe, predovšetkým v Česko-Slovensku, teda aj udalosti roku 1968 a nastupujúcu normalizáciu.

2. Svetlo, ktoré nevidíme - Anthony DOERR

Príbeh slepej Francúzsky a mladého nemeckého vojaka počas druhej svetovej vojny, ocenený Pulitzerovou cenou.

3. Dnes by som sa radšej nestretla - Herta MULLER

Román Dnes by som sa radšej nestretla, poeticky skomprimovaný do jednej cesty električkou k budove tajnej polície, sýti slovami príbehy dotýkajúce sa života mladej ženy, ktorá "je predvolaná".

4. Parfum, príbeh vraha - Patrick SUSKIND

Kniha nemeckého autora Patricka Süskinda ponúka pohľad na Paríž no nie zo strany noblesy, šarmu, vône šampanského, ale práve naopak. Ukazuje nám Paríž cez pachy stoky a plesnivých rýb v stánku, kde predáva žena, ktorá prechádza životom akoby bez závanu lásky, bez akéhokoľvek prísľubu radosti či šťastia.

5. Traja muži v člne - Jerome Klapka JEROME

Vyše sto rokov ľudí na celom svete zabávajú neuveriteľné príhody J. K. Jeromea a jeho kamarátov Georgea a Harrisa, ktorí sa rozhodli stráviť svoju letnú dovolenku na rieke.

6. Sophiina voľba - William STYRON

Sophiina voľba je sociálno - psychologický román s prvkami naturalizmu. Kniha bola vydaná v roku 1979, v slovenčine prvýkrát v roku 1986. Dej sa zaoberá tematikou druhej svetovej vojny.

7. Rozšírenie bojového poľa - Michel HOUELLEBECQ

Kultový francúzsky román z roku 1994, ktorý Houellebecquových čitateľov rozdelil na bezvýhradných priaznivcov a zúrivých odporcov.

8. Nezabíjajte vtáčika - Harper LEE

Kultový román Nezabíjajte vtáčika nie je iba o rasizme a justičnej vražde, je to predovšetkým dojímavý príbeh o dospievaní, utváraní si vlastných názorov na svet, morálke, statočnosti a odvahe.

9. Vojna nemá ženskú tvár - Svetlana ALEXIJEVIČ

Svetlana Alexijevič pátra po inej tvári vojny. Nezaujímajú ju medaily a rady a vyznamenania, v pamätiach stoviek žien, ktoré zažili vojnu ako jej priame účastníčky so zbraňou v ruke, loví to, čo je neprenosné, to najosobnejšie – zážitky, ktoré utkveli na kožiach vojačiek i zdravotníčok, zážitky, ktorých sa nemožno zbaviť, nemožno ich vytesniť z pamäti, ani zo snov.

10. Štyri hostiny - Meir SHALEV

Nezvyčajný poeticko-tragický príbeh z tridsiatych rokov minulého storočia z malej dedinky v Palestíne, o chlapcovi menom Zajde a o jeho matke Judite, o priazeň ktorej sa uchádzajú traja muži.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?