Génius či klamár?

Autor: Petra Janočková | 19.5.2014 o 20:20 | Karma článku: 3,21 | Prečítané:  566x

Phineas Taylor Barnum, človek, ktorý využíval svoju bystrosť a ľudskú naivitu na rozšírenie vlastného biznisu. Geniálny manipulátor, ktorý skvele ovládal ľudskú psychiku, vždy presne vedel, čo sa bude ľuďom páčiť a čím sa mu podarí zaujať.

Zrod podnikateľskej duše

Barnum sa narodil v roku 1810 v meste Bethel, Connecticut. Jeho otec bol obchodník, hostinský a krajčír. Phineas pokračoval v otcových koľajach. Začal pracovať v obchode, kde po prvýkrát zistil aký talent sa v ňom ukrýva. Snažil sa uzavrieť obchody za každú cenu. Keď dovŕšil 19 rokov patrilo mu viacero podnikov, no angažoval sa aj v politike. Dostal sa do sporu s Kalvinistami, ktorí sa snažili o zákaz hazardu. To Barnumovi veľmi nehralo do karát, keďže sa staral o celoštátnu lotériu svojho starého otca. Kalvinistom sa vydaril ich zámer a Phineas stratil hlavný zdroj financií.

Malá ryba vo veľkom meste?

Po tomto neúspechu sa rozhodol predať svoje podniky a odsťahovať sa do New Yorku. Tu si kúpil otrokyňu menom Joice Heth. Joice mala 79 rokov, bola slepá a skoro úplne ochrnutá a jej tvár bola až príliš zvráskavená. Kúpil ju za necelých 1 000 dolárov. Barnum v nej videl to čo iní nevideli. O niečo neskôr vyrazili na cestu po Amerike, kde svoju otrokyňu predstavoval ako 161-ročnú ženu, ktorá bola zdravotnou sestrou generála Georga Washingtona. Na konci tejto cesty, nielenže zarobil peniaze, ale pochopil, že aj nezmysel sa dá predať, pokiaľ mu vymyslí dobrú reklamu.

O pár rokov neskôr Barnum otvára svoje vlastné múzeum kuriozít, pod názvom American Museum Barnum. Po okrajoch strechy rozvešal vlajky, na najvyššie poschodia budovy namaľoval obrie obrazy zvierat, aby upútal ľudskú pozornosť. Strechu premenil na záhradu s výhľadom na mesto, kde sa mohli ľudia prísť poprechádzať. Zo strechy múzea denne odlietal teplovzdušný balón.

Múzeum zaplnil aj ďalšími kúskami. Jedným z nich bola aj morská panna z Fidži. Ľudia sa hrnuli do múzea a za oponou ich čakala pozliepaná kostra opice prišitá k telu ryby.

Ďalej nasledovalo podobné klamstvo. Barnum spoznal chlapca, ktorý mal iba 5 rokov. Tento chlapec, aj napriek svojmu nízkemu veku, nedosahoval veľkosť akú by mal mať. Bol príliš malého vzrastu, meral iba 63 centimetrov a jeho váha dosahovala ledva 7 kilogramov. Dostal prezývku Tom Thumb, v preklade Tom „Palčiak.“ Barnum učil chlapca spievať a tancovať a ukazoval ho pred ľuďmi. Tom už vo svojich piatich rokoch pil víno a v siedmich fajčil cigary pre pobavenie verejnosti. Neskôr uvádzal Toma dokonca ako vojenského generála. Keď bol Tom Thumb starší, Barnum mu zohnal aj manželku.

Barnum sa s Tomom Thumbom vybral na európske turné. V Anglicku sa dopočul o popularite Jenny Lind. Bola to nenáročná, plachá žena s krásnym hlasom. Zavolal ju vystupovať do Ameriky a sľúbil, že všetky poplatky hradí on. Vedel, že je v tom priveľké riziko, keďže Jenny Lind v Amerike nepoznal nikto. Výsledkom Barnumových mesiacov príprav bola Jenny celebritou ešte predtým, než priplávala do Ameriky. Vďaka tomu sa Barnumovi vrátila jeho investícia viac než štyrikrát. Zarobil na nej 500 tisíc dolárov.

Phineas Barnum  usporiadal prvú súťaž o najkrajšiu ženu v roku 1855. Svojím nápadom vyvolal pobúrenie. V tej dobe sa mu nepodarilo presvedčiť súťažiace, aby sa ukazovali na pódiu pred publikom. Rozhodovalo sa iba podľa fotografií žien, ktoré poslal do novín. Súťaž nebola úspešná, ale Phineas sa aj tak zapísal do Guinnessovej knihy svetových rekordov ako prvý usporiadateľ súťaže o najkrajšiu ženu.

Najpopulárnejší cirkus sveta

V roku 1886 založil P. T. Barnum´s Grand Traveling Museum, teda veľký Barnumov putujúci cirkus, ktorý obsahoval hipodróm, zverinec, múzeum „šialencov“ a i. Najzaujímavejšou atrakciou bol slon Jumbo, ktorého Phineas kúpil z Londýnskej zoologickej záhrady. Zaplatil anglickému novinárovi, aby o tom napísal negatívnu správu, ktorej titulok znel „Vráťte Jumba domov!“ Po uvedení článku do novín boli Angličania pobúrení, naopak v Amerike sa ľudia tešili, kedy uvidia Jumbove vystúpenie. Kvôli Jumbovi sa na krátky čas zhoršili aj americko-anglické vzťahy. Hystéria okolo slona bola pre Barnuma najlepšou formou reklamy.

V cirkuse vystupovali aj Skeleton man, známy ako Kostra. Tento muž sa narodil so svalovou atrofiou, teda postupne strácal svalovú hmotu. Keďže sa nevedel zamestnať, tak sám napísal list Barnumovi a ten ho ochotne prijal do svojho cirkusu.

Zaujímavým kúskom bol aj Elastický muž, ktorý dokázal naťahovať svoju kožu na každom mieste na tele, pretože trpel Ehlers-Danlos syndrómom.

V jeho zbierke sa nachádzali aj Extrémne veľká žena, Siamské dvojičky, Mamutí chlapec, Bradatá žena a mnoho iných.

V roku 1890 počas jedného z vystúpení dostal Barnum mŕtvicu a zomrel. Po jeho smrti ho väčšina kritikov prestala opisovať ako klamára a pochválili ho za jeho dobré skutky Jeho cirkus bol predaný Ringling Brothers za 8,5 milióna dolárov. Či už išlo o kuriozity alebo napodobeniny, Barnumove atrakcie priťahovali davy ľudí. Jeho schopnosť vzbudiť pozornosť u ľudí bola jedinečná. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.


Už ste čítali?